KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16144065
*
nr 1614 4065
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Skulptur, "Diana", Gefle, keramik. Signerad. Längd: 23 cm. Höjd: 28 cm
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 april 2024
kl 18:54:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/4 20:20:50
1
700 kr
22/4 07:34:52
2
Vinnande bud
22/4 17:32:18
1
900 kr
22/4 17:32:18
2
1.000 kr (Budbetjänt)
22/4 17:32:28
1
1.100 kr
22/4 17:32:28
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle keramik konsthantverk skulptur svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
8130 Kärl
Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:48
-
8017 Skulptur
Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:19
-
7128 Skulptur
Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:58
-
8088 Skulptur
fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:56
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
*
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Arthur Percy
nr 1614 4065
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Skulptur, "Diana", Gefle, keramik. Signerad. Längd: 23 cm. Höjd: 28 cm
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 22 april 2024 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 18/4 20:20:50 | 1 | 700 kr |
| 22/4 07:34:52 | 2 | Vinnande bud |
| 22/4 17:32:18 | 1 | 900 kr |
| 22/4 17:32:18 | 2 | 1.000 kr (Budbetjänt) |
| 22/4 17:32:28 | 1 | 1.100 kr |
| 22/4 17:32:28 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk mÃ¥lare och formgivare född i Vickleby pÃ¥ Öland 1886, död 1976.Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle keramik konsthantverk skulptur svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
8130 Kärl
Sydamerika, bemålat lergods, Längd: 20 cm. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:48 -
8017 Skulptur
Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:19 -
7128 Skulptur
Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:58
-
8088 Skulptur
fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:56 -
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36 -
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36



